Sunn mat er dyrt

… I hvertfall hvis du skal kjøpe noe fra Nutrilett!

Grunnen er jo enkel, folk er villige til å betale for det. Jeg har skrevet et blogginnlegg om dette tidligere, og det finner dere her.

Jeg skal bare videreføre noen av disse tankene i et nytt innlegg og den viktigste grunnen til at jeg gjør dette er fordi jeg i blant ramler over produkter som dette:

Nutrilett-produsentene må le så de gråter på vei til banken. Noe annet som koster ca 500 kr/kiloen i Norge:

Ytrefilet av hjort fra prisvinnende nisjeprodusent
Langtidslagret skinke
….kråkeboller?

Så da kan man jo spørre seg. «Men hva er da galt i det? 40 kroner er jo ingen pris for en middag» og de har kanskje rett i det. Problemet er jo hva man får for pengene. 280 kalorier, det er i beste fall en fjerdedel av kaloribehovet på en streng diett, mest sannsynlig enda mindre. Ja, det er litt mer protein, og det er litt mindre carbs enn «vanlig», men det er altså samme pris som hjort. For tørket pasta. Og her er selve nøkkelen til lureriet. I stedet for å kjøpe ting som er sunt, i seg selv, beriker man relativt usunn mat med proteiner (gjerne av typen soya) og firedobler prisen, når man kunne fått samme næringsprofil med en Toro-pose, en boks med mager kesam og et multivin 😉

Jeg legger ved et eksempel på et relativt sunt kosthold vs et relativt usunt et, der antall kcal er omtrent det samme, men næringsinnholdet er vilt forskjellig. Prisen også!

Sunt:
mellommåltid/før/under trening osv.
1 proteinshake (40 g) = 10 kr
1 banan = 2 kr
1 eple = 3 kr
50 g cashewnøtt = 5 kr (1/2 pose, kunne egentlig kjøpt større kvanta hehe)

Lunsj
3 egg= 5 kr
1 ss rapsolje = 50 øre (egentlig langt mindre men gadd ikke regne literpris)
hjemmelaget salat av tomater, kikerter og bønner
Kikerter = 1,50
Bønner =1,50
Cherrytomat = 5 kr (1/2 boks)
Hermetisk tomat = 1 kr (1/5 av boks til 5 kr lol 😀 )

Middag
300 gram svinekjøtt strimlet = 16 kr
400 gram kålrabi = 3 kr
1/2 dl laktoseredusert melk = 1 kr
1/4 isbergsalat = 4 kr
Hermetisk tomat = 3 kr
(+ krydder. Bruker ikke noe fancy eller dyre greier, men kan slenge på en krone)

1 boks mager kesam = 16 kr

2000 kcal Total sum: 77,5 kr, eller rundt 2300 kr/mnd

Mindre sunt:
Frokost
Kaffe latte = 25 kr

Lunsj
Skolebolle = 15 kr
Litago sjokolademelk = 17 kr

I løpet av dagen:
Brus (uten sukker) = 16 kr

Middag
Pizza originale = 30 kr

Snacks
Sur supermix (100 gram) = 15 kr
2 kick lakris = 12 kr
Litt yoghurtnøtter = 10 kr

Totalt: 2116 kcal
Total pris: 140 kr, eller 4200 kr/mnd

Næringsinnhold:

Sunt og billig er ikke spesielt vanskelig, og er ikke spesielt slitsomt heller, men likevel bruker På samme måte fascineres jeg over Herbalife-distributører som selger proteinpulver til 1000 kroner kiloen, blir jeg fascineres over hva folk får seg til å kjøpe under premisset av at det er marginalt sunnere enn et usunt alternativ.

Rabiate herbalife-distributør som har googlet seg inn her for å skrive herbalife-forsvar, jeg gleder meg allerede :*

Advertisements

3 thoughts on “Sunn mat er dyrt

  1. Det var en rimelig caffe latte, du 😆

    Kjempefint at du tar tak i slike temaer, og takk for at du gadd sette opp to slike oversikter. Det er jo helt sprøtt å tenke på. De som handler slike nutrilett-middager, og synes prisen er ok, kunne nok like gjerne investert i en av de tjenestene hvor sunn mat leveres rett hjem. Jøye meg for en pris….

    • We aim to please, og jeg klarer ikke skrive blogginnlegg om andre ting enn sånne ting om dagen 😀

      Var nok en relativt billig latte ja. Sånn går det når man har vært laktoseintolerant i årevis 😉

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut / Endre )

Google+ photo

Du kommenterer med bruk av din Google+ konto. Logg ut / Endre )

Kobler til %s